Pavel Milec původně vystudoval IT a telekomunikace, v roce 2007 spojil své síly s dnešním O2 Czech republic, aby se letos v lednu stal HR ředitelem celého O2 v České republice. Dnes se tak vedle běžné operativy zaměřuje mimo jiné na budování firemní kultury a práci s talentovanými a nadšenými kolegy i kandidáty. Ve čtvrtek 10. října vystoupí na naší HR konferenci a se svou kolegyní Veronikou Houskovou se zaměří na téma her v oblasti vzdělávání a rozvoje zaměstnanců.
Jaká byla vaše cesta k personalistice?
Myslím, že na cestě k personalistice pořád ještě jsem. A zatím mám pořád co objevovat
Napadlo by vás ještě na škole, že víc než na technologie se jednou budete zaměřovat na lidi?
Je to trochu složitější. Samozřejmě jsem chtěl v oblasti informačních technologií uspět. Vždy jsem ale věděl, že sám to nedokážu. Že úspěchu můžu dosáhnout jedině skrze týmovou práci. Protože – a to je důležité mít na paměti: technologie a lidi není možné oddělovat. Za každou novou technologií přece stojí člověk.
Je něco z vašeho původního oboru, co vám působení v oblasti personalistiky zjednodušuje nebo určuje směr, kterým se jako šéf HR oddělení vydáváte?
Technologie mi jsou blízké. Hledám proto, jak s jejich pomocí přispět k růstu výkonu a spokojenosti kolegů.
Co považujete na své stávající pozici za svůj největší úkol?
Podporovat kolegy v jejich osobním i profesním růstu a společně získávat do O2 týmů ambiciózní a odhodlané parťáky.
Co je dnes pro studenty a čerstvé absolventy při hledání budoucího zaměření nebo práce nejdůležitější?
Se studenty, kteří jsou u nás na stáži, se potkávám a jejich názory mě hodně zajímají. Všiml jsem si několika priorit, které se příliš v čase neliší. Možnost osobního růstu a rozvoje, ambice pracovat s moderními technologiemi na zajímavých projektech, vnímání zaměstnavatele – to jsou v podstatě evergreeny. Mezi novinky patří jistá svoboda a flexibilita při práci.
Co by nastupující generace podle vás naopak měla zvažovat mnohem víc?
Určitě se vyplatí věnovat pozornost svým znalostem a tomu, jak se potkávají s osobními ambicemi a potřebami zaměstnavatele. Pracovní trh se vyvíjí a stejně jako všechno kolem nás podléhá trendům. Ty by měl sledovat každý, kdo nechce později řešit problémy s uplatněním. Protože bez ohledu na to, jak razantní změny proběhnou, nejlíp logicky skoro pokaždé dopadnou ti, kteří se na vzniklou situaci zvládli adaptovat.
Hodně mluvíte o významu firemní kultury. Na co si při jejím utváření dát pozor, aby ji lidé přirozeně přijali a dál rozvíjeli?
Firemní kultura je přirozená součást každé společnosti, ať chceme nebo ne. A ovlivnit ji může v podstatě každý zaměstnanec. Pro mě je důležité, aby každý v O2 chápal, jaké jsou principy našeho chování a ideálně byl vnitřně s těmito principy sladěný. Zároveň je potřeba přijmout je jako přirozenou součást své práce a chování.
Na EDUCE se O2 ukáže hned v několika rolích – mimo jiné se tu představí projekt O2 Chytrá škola, vy sám vystoupíte na naší HR konferenci. Jsou ještě v době internetu vůbec podobné veletrhy jako EDUCA potřeba?
I v době internetu a virtuálních světů mají veletrhy svůj význam. Stejně jako ho mají například kanceláře, kde se kolegové můžou potkat osobně, opravdu naplno spolu-pracovat. Protože síla osobní interakce je nenahraditelná.