Přesný návod, jak mít samé jedničky, vám dát neumíme. Máme tu ale pár osvědčených rad. Musíte vědět, co na vás funguje, nepodcenit přípravu a nebýt zbytečně ve velkém stresu.
Plánujte
Sedněte si nad kalendář nebo mrkněte do diáře a poznačte si data důležitých písemek. Nad každou písemkou se pozastavte a přemýšlejte, kolika času vám zabere učení na ni, jestli máte k učení všechny potřebné materiály nebo jestli vám třeba nechybí část zápisků. Pokud nemáte vše, začněte materiály hned shánět, ať máte vše připraveno. Prostě dejte věci do pohybu ještě, než s učením jako takovým začnete.
Každý podle svého
Jestli se máte učit nahlas, při chůzi nebo při hudbě, vám radit nebudeme – vždyť na každého z nás působí něco jiného. Ale určitě byste o sobě měli vědět, jak to máte a toho se držet. Dobré je se zeptat spolužáků, jak to mají oni a třeba vás někdo inspiruje.
Zápisky ze zápisků
Tohle možná zabere trochu víc času, ale pokud ho máte, vyzkoušejte to. Vezměte si před sebe zápisky a začněte z nich vypisovat to důležité – třeba jen jména spisovatelů a jejich díla, nebo historická data, popřípadě slovíčka z učebnice jazyků. Pak si k nim můžete zkusit psát už jen jednoslovné poznámky nebo značky. Na jednom papíru tak budete mít vše důležité a můžete si pohodlně opakovat třeba v autobuse.
Stres je protiva
Nervy z pololetních písemek mají všichni. Někdo ovšem stres snáší lépe a někdo o trochu hůř. Najděte si něco, co vás zaručeně uklidní – kousek čokolády, talisman nebo třeba motivaci odměnou, na kterou se budete těšit, až to bude za vámi. Hlavně pamatujte, že štěstí přeje připraveným, takže když budete látku aspoň trochu umět, nebudete třeba tolik nervózní.
Dávejte pozor
Je možné, že v testu se objeví to, co jste právě s profesory zopakovali, takže dávejte pozor a pište si vše. Soustřeďte se třeba i na to, jak se profesor nebo profesorka ptá na otázky. No a pokud nemáte vůbec představu, co v písemce bude, nebojte se zeptat, za to nic nedáte.
Teď už jen držíme palce nejen při pololetních písemkách!