Každý z nás se dříve či později dostane do situace, ve které je třeba se prezentovat stručně a jednoduše jistou formou papíru zvanou životopis nebo chcete-li CV. Rozhodli jsme se Vám tento úkon zjednodušit a ve stručných bodech poradit, jak tento dokument vytvořit.
Na začátek je dobré si odpovědět, proč takový životopis sepisovat. Stručně je životopis Váš osobní profil, Vaše vizitka, jež vypovídá o Vašich schopnostech, dovednostech a pracovních zkušenostech. Tato vizitka je poté jakousi vstupní bránou a takovým Vaším tahákem na pohovoru. Jsou tam jasně dané body, od kterých se při takovém pohovoru můžete odrážet.
Jak na strukturu životopisu?
Atraktivní hlavička a důležité informace
Hlavička obsahuje veškeré základní informace o Vaší maličkosti. Patří sem jméno a příjmení, Vaše datum narození, adresa bydliště, telefonní číslo, emailová adresa a Vaše fotografie.
Momentky z dovolené ani Instagram
Určitě se vyvarujte momentek, kdy jste seděli v baru s kamarády nebo případných mugshotů, když jste to v baru přehnali. Fotografie vytváří první dojem, a proto je třeba vybrat takovou, která je spíše formálnější a vystihuje Vás v profesionálním životě. Doporučujeme i před pohovorem zkontrolovat vaše fotografie na sociálních sítích, to co je pro kamarády nemusí být pro vašeho šéfa.
Vzdělání
V této části zkrátka vypíšete veškeré Vámi doposud dosažená vzdělání v sestupném pořadí. Základní škola se většinou neuvádí pouze v případě, kdy je to Vaše jediné dosažené vzdělání. Možností je doplnit i Vaši školu, na kterou momentálně docházíte.
Pracovní zkušenosti a praxe
Vašeho potencionálního zaměstnavatele bude vždy zajímat, jaké zkušenosti jste získali, a proto se v tomto bodě vypisují Vaše dosavadní zaměstnání. Vždy uvádíme délku zaměstnání, jméno bývalého zaměstnavatele či firmy, místo výkonu práce je doprovázeno názvem pozice a její stručnou náplní. Stejně jako u vzdělání sepisujeme pracovní zkušenosti sestupně.
Bonusem u tohoto bodu je dopisování kontaktů na bývalého zaměstnavatele, který Vás může na novou pozici doporučit. Tomuto dopisování se však doporučujeme vyhnout, pokud máte s bývalým šéfem špatné vztahy. Mohlo by Vám to akorát přihoršit.
Kurzy a sebevzdělávání
Tento bod svědčí o Vaší schopnosti se rozvíjet a učit novým věcem. Nebojte se tedy vypsat veškeré kurzy či školení, kterými jste prošli. Pokud tedy máte certifikát například z angličtiny, zde je prostor pro jeho sepsání. Nebojte se i připojit online kurzy, hlavně v případě, že by vám pomohli k vysněné pozici.
Počítačové znalosti - jsi expert na Excel nebo GSuite?
V dnešní době se dělá vše přes PC, a proto je tento bod již standardem v každém správném CV. Pokud umíte programovat, kódovat nebo jste vážně hodně dobří v excelu, pište!
I to co tě baví, může zaměstnavatele oslovit
Poukazuje na Váš charakter a jací jste i mimo pracovní dobu. Baví Vás sport nebo jste naopak kavárenský povaleč? Nebojte se tuto Vaši stránku poodhalit.
Jednoduchá struktura a obsah Vašeho CV je klíčem k úspěchu. V čem ale tento dokument vytvořit. Pokud nejste zrovna experti v různých softwarech či zkrátka nemáte licenci na grafické programy, doporučujeme internetové šablony. Ty Vám vytvoří předlohu pomocí šablon a Vy si tak můžete editovat životopis relativně dle Vašich představ. I design rozhoduje.